• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Problemy z wytryskiem

  Problemy z wytryskiem

  Problemy z wytryskiem

  Problemy z wytryskiem 1024 684 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Problemy z wytryskiem oraz problemy z erekcją to najczęściej występujące problemy seksualne u mężczyzn. Jednak o ile wynalezienie Viagry znacząco ułatwiło radzenie sobie z zaburzeniami wzwodu, o tyle problemy z wytryskiem nadal powszechnie występują u mężczyzn. W tym artykule postaramy się omówić różne rodzaje tych problemów, ich skalę oraz metody leczenia.

  Rodzaje problemów z wytryskiem

  Do problemów z wytryskiem zalicza się brak wytrysku (anejakulacja), wytrysk przedwczesny, wytrysk opóźniony, oraz wytrysk wsteczny.

  [vc_single_image image=”2955″ img_size=”full” align=”left” border_radius=”3″]

  Brak wytrysku

  Za brak wytrysku może odpowiadać obniżony popęd seksualny (obniżone libido). To z kolei może mieć wynikać z czynników psychicznych (np. stres) lub fizjologicznych (np. przyjmowanie określonych leków). Przyczyną braku wytrysku może być także nadużywanie alkoholu lub narkotyków. Może on być również spowodowany niektórymi chorobami (np. nadciśnienie, cukrzyca). Zaburzenie polegające na braku wytrysku, czyli anejakulację, podzielić można na taką, przy której występuje orgazm, oraz na taką, przy której brak orgazmu. Ta druga, bez wykonania dodatkowych badań, może być pomylona z wytryskiem wstecznym.

  Przedwczesny wytrysk

  Jako przedwczesny określany jest wytrysk, do którego dochodzi zanim mężczyzna tego chce. Przyczyn przedwczesnego wytrysku najczęściej szuka się w psychice. Może to być m.in.: w szybka masturbacja w okresie dojrzewania (aby nie zostać nakrytym), trema, zbyt rzadkie uprawianie seksu, łatwość osiągnięcia podniecenia.

  Więcej na ten temat: Przedwczesny wytrysk

  Wytrysk opóźniony

  Podobnie jak w przypadku braku wytrysku, wytrysk opóźniony może być spowodowany przez obniżony popęd seksualny (obniżone libido), wynikający z czynników psychicznych (np. stres) lub fizjologicznych (np. przyjmowanie określonych leków). Opóźnienie wytrysku może także wynikać z nadużywania alkoholu lub narkotyków, jak również być spowodowany chorobami (np. nadciśnienie, cukrzyca).

  Więcej na ten temat: Wytrysk opóźniony

  Wytrysk wsteczny

  Wytrysk wsteczny to zaburzenie, kiedy w czasie wytrysku sperma nie wydostaje się na zewnątrz ciała, lecz trafia do pęcherza moczowego. Przyczyna tego zjawiska tkwi w nieprawidłowym działaniu zwieracza pęcherza moczowego, który w czasie wytrysku nie ulega skurczowi. Może być to spowodowane np. operacją prostaty, dysfunkcją unerwienia autonomicznego, cukrzycą, a rzadziej nadużywaniem alkoholu lub nietypowymi praktykami seksualnymi.

  Skala problemów z wytryskiem

  Problemy z wytryskiem są bardzo powszechne, mogą przydarzyć się prawie każdemu mężczyźnie. Czasami mogą wynikać z jednorazowej niedyspozycji, jednak jeżeli zaczynają się powtarzać, wówczas warto udać się do specjalisty.

  Więcej na ten temat: Wytrysk przedwczesny jako najczęstsze zaburzenie seksualne u mężczyzn

  Jak leczyć problemy z wytryskiem?

  W zależności od tego, czy problemy z wytryskiem mają podłoże psychiczne czy fizjologiczne, leczenie problemów z wytryskiem może obejmować albo psychoterapię albo terapię farmakologiczną, może być również konieczne zastosowanie obydwu tych metod równocześnie. Środki farmakologiczne stosuje się zwłaszcza w tych przypadkach, kiedy problemy z wytryskiem wynikają z zażywania leków antydepresyjnych. Z kolei psychoterapia jest niezbędna, gdy problemy z wytryskiem mają podłoże psychiczne.

  Przy leczeniu problemów z wytryskiem bardzo ważna jest otwarta i szczera rozmowa z partnerką. Zalecane jest wręcz, aby udać się na psychoterapię wspólnie z partnerką. Terapia będzie o wiele bardziej skuteczna, jeżeli będą w nią zaangażowane obydwie osoby. Tym bardziej, że problemy z wytryskiem bardzo często wpływają na jakość i trwałość związku.

  Więcej na ten temat: Terapia par u seksuologa

  Call Now Button