Opóźniony oznacza, że ejakulacja, czyli wytrysk występuje po długim czasie trwania stosunku seksualnego. Natomiast jako rodzaj zaburzenia oznacza, że spełnione są kryteria dysfunkcji seksualnej, a więc wytrysk opóźniony objawia się jako trwała lub nawracająca trudność z doświadczeniem ejakulacji, przy pragnieniu, aby wystąpiła ona wcześniej.
Z tego względu osoba, mimo wystarczającego pobudzenia seksualnego, przy pełnej erekcji, nie jest zdolna do uczestniczenia w życiu seksualnym odpowiednio do swoich pragnień. U mężczyzn istnieje silna zależność między wytryskiem, a przeżywaniem orgazmu. Przedłużająca się niemożność osiągnięcia tego kulminacyjnego punktu satysfakcji seksualnej powoduje wyraźne cierpienie, stres i jest przyczyną negatywnych emocji czy problemów interpersonalnych.
Więcej na ten temat: Problemy z wytryskiem
Wytrysk opóźniony – Diagnostyka
Kiedy używamy słowa „opóźniony”, odnosimy się do pewnej normy, w tym przypadku normy czasowej. Średni czas trwania stosunku seksualnego zmienia się na przestrzeli lat i waha sie w przedziale od 7 do 14 minut. Szacuje się, że za wytrysk opóźniony możemy uznać czas stymulacji przekraczający 25 minut (H. Zakliczyńska, Zaburzenia orgazmu u mężczyzn). Jest to jednak proces bardzo zindywidualizowany i zależny od wielu czynników. Problem może przybierać formę ogólną- występować zawsze, we wszystkich sytuacjach, albo sytuacyjną- zmienną, w zależności od okoliczności. Ważnym kryterium diagnostycznym jest czas trwania zaburzenia, które musi wynosić minimum 6 miesięcy, niemożność przypisania dysfunkcji innym zaburzeniom, a najważniejszym jest przeżywane cierpienie bądź silne niezadowolenie pacjenta.
Wytrysk opóźniony – Etiologia
Przyczyny wystepowania wytrysku opóźnionego możemy odnaleźć w grupie czynników organicznych (związanych z biologią, fizjologią człowieka) i psychogennych (związanych z psychiką człowieka).
W pierwszej kolejności specjalista poleci wykluczenie przyczyn organicznych. Wizyta u lekarza, który wykona badanie fizykalne, czyli badanie narządów płciowych, przeprowadzi odpowiedni wywiad medyczny i zleci ewentualne badania jest kluczowe w celu postawienia odpowiedniej diagnozy, a w następstwie wybraniu adekwatnej formy leczenia bądź terapii.
Do czynników organicznych, które mogą wpływać na występowanie wytrysku opóźnionego zaliczymy problemy endokrynologiczne, wady wrodzone, operacje, przyjmowanie leków i środków odurzających np.:
- polineuropatia cukrzycowa
- hipogonadyzm
- niedoczynność tarczycy
- inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI)
- interwencje chirurgiczne (pęcherz moczowy, gruczoł krokowy)
- wrodzone wady układu płciowego
- alkohol
- narkotyki
W grupie czynników psychogennych, które mogą mieć wpływ na występowanie wytrysku opóźnionego możemy odnaleźć szeroką gamę trudności intrapsychicznych (czyli wewnętrznych procesów psychologicznych człowieka), interpersonalnych, nawyków behawioralnych (czyli związanych z zachowaniem), takich jak:
- stres
- lęk przed ojcostwem
- lęk przed oceną
- nadmierna kontrola
- silne przekonania religijne
- niskie podniecenie seksualne
- problemy w związku, zaburzona relacja, niedopasowanie seksualne
- specyficzne zachowania masturbacyjne
- specyficzne preferencje seksualne
Co dalej – jak wygląda terapia?
Poznana przyczyna zaburzenia daje możliwość opracowania odpowiedniej strategii pracy z pacjentem. Trudności seksualne dla wielu osób są strefą bardzo intymną, ciężką do opowiedzenia obcej osobie. Otwarciu się pacjenta i poznaniu przyczyny problemu pomaga zaczęcie od wypracowania relacji, zdobycia zaufania do terapeuty, a następnie dojście do podłoża problemu. Leczenie jest skierowane na przyczynę, która je wywołuje. Zaczynając od sprawdzenia organiki, przyjmowanych leków, poznaniu procesu powstawania problemu (od kiedy, jak długo, w jakich warunkach) do towarzyszących stosunkom seksulanym myśli, odczuć, relacji z partnerem, fantazji seksualnych.
Na koniec…
Warto pamiętać, że przychodząc do gabinetu, rozmawia się z profesjonalistą. Osobą, która ma specjalistyczną wiedzę, doświadczenie, jest przygotowania do rozmowy na intymne tematy. Jest od tego, aby wysłuchać, wesprzeć i udzielić fachowej pomocy.
Więcej na ten temat: Seksuolog Warszawa
Bibliografia:
Halina Zakliczyńska, Zaburzenia orgazmu u mężczyzn, w: Zaburzenia seksualne a psychoterapia poznawczo-behawioralna, PZWL, Warszawa 2019.
Autor: Karolina Rosłan