Zmagasz się z problemami natury psychologicznej i chcesz z kimś na ten temat porozmawiać? Rodzina i przyjaciele nie rozumieją Cię lub nie potrafią pomóc w ciężkich chwilach? Terapia psychologiczna może być rozwiązaniem Twoich problemów. Chociaż wiele osób początkowo nie chce się na nią zgłosić, często jest to najbardziej efektywny sposób, w jaki możemy przywrócić nasze życie na właściwy tor. Sprawdź, na czym dokładnie polega terapia psychologiczna, jakie są jej cele, metody stosowane przez psychoterapeutę, a także jakich rezultatów możesz oczekiwać po kilku sesjach terapeutycznych.
Czym dokładnie jest terapia psychologiczna?
Ogólnie mówiąc terapia psychologiczna, zwana też krócej psychoterapią, jest zespołem metod leczenia zaburzeń natury psychicznej. Metody działania opierają się na bezpośrednim kontakcie pacjenta z psychoterapeutą i obejmują cały cykl spotkań. W zależności od rodzaju problemu i potrzeb chorego może być to terapia grupowa lub indywidualna. U osób cierpiących na poważne zaburzenia psychologiczne oprócz rozmów psychoterapia może obejmować również leczenie farmakologiczne. Gdy problemy, z jakimi zmaga się pacjent na co dzień, utrudniają mu funkcjonowanie, lekarstwa mogą pomóc w wycieszeniu, uśmierzeniu bólu i powrocie do normalności.
Kto może prowadzić psychoterapię?
Terapia psychologiczna to szczególny rodzaj leczenia, który w dużej mierze opiera się na rozmowie. Właśnie dlatego tak ważne jest, by była ona prowadzona przez osoby o odpowiednim wykształceniu i doświadczeniu, które doskonale wiedzą, jak postępować z pacjentami, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej. Psychoterapię mogą zatem prowadzić wyłączne psycholodzy oraz psychiatrzy odpowiednio do tego przeszkoleni. Pełnią oni zwykle rolę przewodników. Nie tylko wskazują pacjentowi, w jaki sposób powinien postępować i co zrobić, by poczuć się lepiej, ale także dopasowują wszystkie techniki i rady do konkretnej osoby i jej kondycji psychicznej.
Psychoterapia – dla kogo?
Wiele osób terapię psychologiczną traktuje jako ostateczność. Wciąż niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że wczesne zapisanie się na psychoterapię może pozwolić skutecznie poradzić sobie z zaburzeniami psychologicznymi. Terapia dobrze sprawdzi się w przypadku osób, które odczuwają duże osamotnienie i chcą poprawić swoje życie emocjonalne. Brak motywacji do działania, niska samoocena, brak pewności siebie, trudności w nawiązywaniu relacji to tylko niektóre z zaburzeń, nad którymi warto pracować pod opieką psychoterapeuty. Dodatkowo sesje psychoterapeutyczne dobrze sprawdzą się u osób, które mają nie tylko problemy osobiste, ale również te związane z życiem zawodowym.
Metody psychoterapii
Celem psychoterapii jest nie tylko walka z problemami pacjenta, ale również zapewnieniu mu należytego wsparcia w życiu codziennym. Chociaż główną metodą terapeutyczną jest rozmowa, to wielu terapeutów wzbogaca ją o dodatkowe elementy takie jak rysunki, eksperymenty, pisanie listów, analizę symboli, itp. Przebieg psychoterapii w dużej mierze zależy od wielu pacjenta. Dla przykładu, jeżeli w terapii uczestniczy dziecko, psycholog lub psychiatra powinien w taki sposób poprowadzić spotkanie, by mały pacjent nie krępował się, był chętny do pracy i przede wszystkim się nie nudził.
Na co może pomóc terapia psychologiczna?
Jak już wspominaliśmy, psychoterapia sprawdzi się u osób zmagającymi się z ciężkimi zaburzeniami psychologicznymi, jak również pacjentami potrzebującymi codziennego wsparcia duchowego, rozmowy i zrozumienia. Bez żadnych obaw mogą udać się na nią osoby cierpiące na stany lękowe, depresję, fobie czy zaburzenia żywienia. Terapia psychologiczna może mieć również formę doraźnej pomocy po ciężkim przeżyciu, np. śmierci osoby bliskiej, wypadku, itp. Często uważana jest za jedną z najskuteczniejszych form dodatkowego wsparcia u osób cierpiących na takie choroby jak migrena, alergia, astma, AZS. Jest również popularną formą leczenia przy zaburzeniach odżywiania.
Pierwsze sesja terapeutyczna
Po rozpoznaniu problemu psychoterapeuta proponuje pacjentowi konkretną formę i częstotliwość spotkań oraz rodzaj terapii, np. terapię indywidualną, terapię grupową, terapię dla par. Na pierwszej sesji psychoterapeutycznej prowadzący zawiera również zwykle z pacjentem specjalny kontrakt, w którym ustalają szczegóły spotkań oraz zasady panujące podczas terapii. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, ponieważ dzięki odpowiedniej umowie pacjent wie, jak długo powinno trwać planowane leczenie, a także jakich efektów się spodziewać.
Przebieg terapii
Długość terapii zależy od wielu czynników, np. od stopnia natężenia problemu, z jakim boryka się pacjent. Niektóre przypadki wymagają wielomiesięcznej pracy, podczas gdy inne – wyłącznie kilku spotkań. Pojedyncza sesja psychoterapeutyczna trwa zwykle około godziny, a jej częstotliwość powinna być określona w kontrakcie. Czasem wystarczy jedno spotkanie w tygodniu, a czasem tych wizyt u psychoterapeuty musi być więcej. Aby spotkania miały sens i były skuteczne, ważne jest nastawienie pacjenta i jego szczerość. Im aktywniej uczestniczy w terapii, tym szybciej odczuje jej rezultaty.