• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Dieta a erekcja

  Dieta a erekcja

  Dieta a erekcja

  Dieta a erekcja 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Wpływ diety na erekcję

  Problemy z erekcją to jedna z głównych przyczyn braku satysfakcji z życia seksualnego. Niestety, wbrew obiegowej opinii nie dotyczą wyłącznie starszych mężczyzn, lecz wszystkich grup wiekowych, choć prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest rzeczywiście wyższe wśród panów po 40 roku życia.

  Więcej na ten temat: Problemy z erekcją

  Ponieważ na problemy ze wzwodem ma wpływ ogólna kondycja układu krwionośnego, ważnym czynnikiem wpływającym na erekcję jest dieta. Wpływ odpowiedniego odżywiania się na erekcję jest zdecydowanie większy niż przypuszcza większość mężczyzn. W czasach dużego tempa życia, wszechobecnego stresu, zanieczyszczenia środowiska i zbyt małej aktywności fizycznej, znaczenie diety rośnie jeszcze bardziej.

  „Cokolwiek jest szkodliwe dla serca mężczyzny, jest również szkodliwe dla jego penisa”

  To zdanie wypowiedział Andrew McCullough, profesor urologii klinicznej i dyrektor programu zdrowia męskiego w New York University Langone Medical Center. Trudno nie zgodzić się z jego przesłaniem. Liczne badania dowodzą, że te same błędy w odżywianiu, które utrudniając przepływ krwi w tętnicach wieńcowych powodują zawał serca, przyczyniają się także do utrudnień w przepływie krwi do i wewnątrz penisa.

  Dieta a erekcja

  Co ciekawe, problemy z erekcją występują rzadziej wśród mężczyzn, którzy stosują tradycyjną dietę śródziemnomorską, czyli taką, w której skład wchodzą owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, zdrowe tłuszcze, w tym orzechy i oliwę z oliwek, ryby i wino (oczywiście nie w nadmiernej ilości). Powyższe zostało wykazane przez liczne badania, w szczególności badanie Massachusetts Male Aging1, które wykazało bezpośredni związek między dietą a zaburzeniami erekcji. Mężczyźni w badaniu, którzy spożywali dużo owoców, warzyw i całych ziaren oraz unikały czerwonego mięsa i przetworzonych ziaren, rzadziej doświadczali zaburzeń erekcji.

  Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym elementom, o których należy pamiętać układając dietę pod kątem niwelowania problemów ze wzwodem.

  1. Unikaj alkoholu, papierosów i narkotyków

  Spożywanie alkoholu, zwłaszcza przewlekłe i częste picie, palenie papierosów a także nadużywanie narkotyków, może powodować lub nasilać zaburzenia erekcji. Warto zrezygnować z tych używek i sprawdzić, jak wpłynie to na sprawność seksualną.

  2. Kakao

  Posiadanie i utrzymywanie erekcji wymaga dobrego przepływu krwi i dużej ilości dostępnego tlenku azotu. Badania wykazały, że związki przeciwutleniające zwane flawonoidami mogą pomóc w poprawie zdrowia sercowo-naczyniowego.

  Flawonoidy zwiększają przepływ krwi i stężenie tlenku azotu we krwi. Czekolada, szczególnie odmiana ciemna, jest bogata we flawonoidy. Czekolada mleczna ma niższą zawartość flawonoidów i zawiera większe ilości cukru i tłuszczu.

  3. Pistacje

  Pistacje to coś więcej niż tylko przekąska. W badaniu opublikowanym w International Journal of Impotence Research2 wykazano, jak jedzenie pistacji wpływa na zaburzenia erekcji. Do badania zaproszono grupę 17 żonatych mężczyzn, u których zaburzenia erekcji występowały wcześniej przez okres co najmniej 12 miesięcy. Przez okres trzech tygodni dieta badanych została wzbogacona o 100 g pistacji. W następstwie przeprowadzonego testu wskaźniki dotyczące erekcji u badanych uległy poprawie. Dieta uwzględniająca pistacje poprawiła również ich poziom cholesterolu i ciśnienie krwi, a jednocześnie nie zaobserwowano skutków ubocznych.

  4. Arbuzy

  Związek między spożywaniem arbuzów a zwalczaniem zaburzeń erekcji wykazali naukowcy Texas A & M3. Związek znajdujący się w arbuzie zwany cytruliną pomaga rozluźnić naczynia krwionośne. Poprawia również przepływ krwi, podobnie jak leki stosowane na zaburzenia erekcji.

  5. Potrawy zawierające cynk, selen i witaminę E

  Istotny wpływ na zdolność utrzymania wzwodu ma poziom testosteronu. Dlatego warto, aby wśród konsumowanych produktów znalazły się te, które wpływają na większą produkcję testosteronu. Takie działanie ma przede wszystkim cynk, który odgrywa ogromną rolę w procesie syntezy testosteronu, a także w procesie produkcji plemników. Ten ważny pierwiastek występuje w takich produktach, jak otręby, czy orzechy, a także w pieczywie pełnoziarnistym i owocach morza.

  Ważna w syntezie hormonów jest także witamina E. Występuje w takich produktach spożywczych, jak orzechy, migdały, ziarna zbóż oraz tłuste ryby.

  Z kolei selen to antyoksydant, który jest składnikiem płynu nasiennego. Występuje w pestkach dyni, ryżu, a także w mięsie ryb i mięsie drobiowym.

  W jaki sposób oprócz diety można zwalczać zaburzenia erekcji?

  W leczeniu stosuje się różne metody, w zależności od konkretnego przypadku. Wśród nich wymienić można psychoterapię, relaksację i metody wyobrażeniowe, a także zmianę trybu życia na taki, który obejmuje większą aktywność fizyczną. Wreszcie w niektórych przypadkach wskazane jest leczenie farmakologiczne.

  Więcej na ten temat: Leczenie zaburzeń erekcji

   

  1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8254833

  2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21228801

  3 https://today.agrilife.org/2008/06/30/watermelon-viagra-effect/

  Call Now Button