• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Przyczyny zaburzeń erekcji

    Przyczyny zaburzeń erekcji

    Przyczyny zaburzeń erekcji

    Przyczyny zaburzeń erekcji 1024 678 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Kogo dotyczą zaburzenia erekcji?

    W Polsce na problemy z erekcją uskarża się około 8% mężczyzn. Pomimo tego, że wskaźnik ten rośnie wraz z wiekiem, problemy te dotyczą tak naprawdę panów w każdym wieku.

    W jaki sposób przejawiać się mogą zaburzenia erekcji?

    O zaburzeniach możemy mówić wtedy, gdy niemożliwe lub bardzo utrudnione jest osiągnięcie lub też utrzymanie wzwodu – i taki stan utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy (A. Sikorski, P. Petrasz, Bariery w podtrzymywaniu i kontynuowaniu leczenia zaburzeń erekcji, s. 15). Np. o zaburzeniach erekcji możemy mówić w sytuacji, gdy wzwód jest tylko częściowy, albo gdy wzwód występuje tylko we wstępnej fazie gry miłosnej, ale następnie zanika.

    Więcej na ten temat: Problemy z erekcją

    [vc_single_image image=”2077″ img_size=”full” align=”left” border_radius=”3″]

    Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji?

    Główne przyczyny zaburzeń wzwodu to:

    • Problemy psychologiczne – mogą dotyczyć zarówno młodych mężczyzn, jeszcze niedoświadczonych (np. stres związany z obawami, czy uda się zadowolić partnerkę, albo z zahamowaniami w sferze seksualnej, które zostały wyniesione z domu), jak i starszych panów (np. w związku z obawami o własną sprawność seksualną). Oprócz obaw bezpośrednią związanych ze sferą seksualną, negatywny wpływ mogą mieć także czynniki psychiczne bardziej ogólnej natury, np. stres w pracy, zmęczenie psychiczne, czy nieporozumienia w związku.
    • Zaburzenia hormonalne – przede wszystkim związane z andropauzą u starszych mężczyzn; mogą także być skutkiem zażywania sterydów.
    • Choroby przewlekłe – przede wszystkim cukrzyca. Wśród mężczyzn chorych na cukrzycę 15% osób w wieku 30 lat, 60% osób w wieku 60 lat i 90% osób po 70 roku cierpi na zaburzenia erekcji (M. Rabijewski, Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, s. 46).
    • Stosowanie określonych leków – np. hipotensyjnych, przeciwdepresyjnych, uspokajających.
    • Zła dieta i brak ruchu – negatywnie wpływają na stan naczyń krwionośnych, a więc również na możliwość prawidłowego osiągania wzwodu. Pod pojęciem złej diety kryje się głównie jedzenie zbyt tłustych potraw.
    • Nałogi – palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, używanie narkotyków.

    Leczenie zaburzeń erekcji

    Sposób leczenia zaburzeń erekcji powinien być w każdym przypadku dobrany indywidualnie do danego pacjenta. W tym celu potrzebne jest przeprowadzenie odpowiedniego wywiadu i badań. Najczęściej stosowanymi sposobami w leczeniu zaburzeń wzwodu są: psychoterapia, której celem jest zmniejszenie napięcia i stresu występującego w związku ze współżyciem; trening mający na celu lepsze poznanie własnego ciała i jego reakcji; metody wyobrażeniowe i relaksacja; leczenie farmakologiczne. Zalecana jest również aktywność fizyczna i odpowiednia dieta, a także pozbycie się nadwagi, jeśli występuje.

    Więcej na ten temat: Leczenie zaburzeń erekcji

    W przypadku psychoterapii stosowana jest zwłaszcza terapia poznawczo-behawioralna, nastawiona na zniesienie psychicznej blokady, która powoduje problemy z erekcją.

    Więcej na ten temat: Zaburzenia erekcji a psychoterapia

    Niestety zaledwie ok. 5% osób, u których występują zaburzenia erekcji, poddaje się leczeniu.

    Bibliografia:

    Rabijewski M., Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie, [w:] Przegląd Urologiczny 4/38 (2006), s. 46.

    Sikorski A., Petrasz P., Bariery w podtrzymywaniu i kontynuowaniu leczenia zaburzeń erekcji, [w:] Przegląd Urologiczny 2/24 (2004), s. 15.

    Call Now Button