Pierwsza wizyta u psychologa, jak wiele innych rzeczy, które robimy pierwszy raz, może być dla niektórych z nasz przedmiotem obaw i skrępowania: jak to będzie opowiadać o swoich myślach i przeżyciach osobie, którą dopiero pierwszy raz spotkamy w swoim życiu? Oczywiście wiele z tych obaw wynika z tego, że nigdy wcześniej nie spotykając się z psychologiem, nie wiemy jak taka wizyta tak naprawdę wygląda. Aby rozwiać choć w części te obawy, postaramy się przybliżyć w tym artykule, jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem.
Miejsce wizyty
Co do zasady wizyta odbywa się w gabinecie psychologa. Gabinety psychologów są tak urządzone, żeby pacjent mógł poczuć się w nim bezpiecznie i komfortowo – dobre warunki z pewnością ułatwiają szczerą rozmowę. Oprócz wizyty w gabinecie możliwe jest także umówienie się na konsultację, która odbywać się będzie nie twarzą w twarz, ale na odległość – poprzez telefon albo jeden z komunikatorów internetowych, np. Skype. To rozwiązanie ma z jednej strony swoją wadę, bo nie daje takiego kontaktu z psychologiem, jaki możliwy jest przy wizycie twarzą w twarz, ale z drugiej strony daje możliwość rozmowy z psychologiem osobom, które mieszkają zagranicą albo z innych powodów preferują taką formę.
Więcej na ten temat: Pomoc On-line
Jak długo trwa wizyta u psychologa?
Wizyta w naszej Poradni trwa 50 minut, co jest standardowym rozwiązaniem jeżeli chodzi o pracę psychologów. Taki czas daje możliwość przedyskutowania ważnych dla pacjenta problemów. Nieco dłużej, bo 70 minut, trwają wizyty w ramach terapii par, kiedy dwoje partnerów razem rozmawia z psychologiem. Chodzi bowiem o to, że przy trzech rozmawiających osobach potrzeba nieco więcej czasu, aby każdy mógł odpowiednio uczestniczyć w rozmowie.
Więcej na ten temat: Terapia Par Warszawa
Jak wygląda wizyta u psychologa?
Wizyta polega tylko i wyłącznie na rozmowie. Rozmowa dotyczy problemu, z którym przyszedł pacjent. Psycholog będzie pytać o to, jaki jest to problem i jakie są odczucia pacjenta z nim związane. Oczywiście podstawowym warunkiem, żeby psycholog mógł pomóc pacjentowi, jest aby ten szczerze opisał swoje problemy. To z kolei jest niemożliwe bez odpowiedniego komfortu spotkania dla pacjenta, od jego poczucia bezpieczeństwa i zaufania, jakim obdarza psychologa. Jeżeli pacjent w którymkolwiek momencie poczuje się niekomfortowo, powinien powiedzieć o tym psychologowi. Od tego, żeby pacjent dobrze czuł się rozmawiając z psychologiem, zależy bowiem, na ile psycholog będzie w stanie mu pomóc.
Podjęcie decyzji o terapii
Wizyta u psychologa może być tylko jednorazową konsultację, na której pacjent uzyska odpowiedź na nurtujące go problemy i wątpliwości. Z reguły jednak pacjenci decydują się na dłuższą pracę, która pomoże im dojść do określonego celu. Podjęcie terapii rozpoczyna ustalenie przez psychologa i pacjenta zasad, na jakich ta terapia ma się odbywać. Przede wszystkim chodzi o częstotliwość spotkań. Ta zależy przede wszystkim od problemu, którego ma dotyczyć terapia oraz od możliwości czasowych pacjenta. Może być ona także na bieżąco zmieniana i dostosowywana do postępów terapii.
Czy warto udać się do psychologa?
Problemy, które leżą w sferze psychiki, tak samo jak urazy ciała, czy urazy organów, często wymagają konsultacji ze specjalistą. Urazów, problemów i dysfunkcji w tej sferze nie warto bagatelizować. Psycholog podczas rozmowy pomoże znaleźć Ci źródło problemów i możliwe sposoby ich przezwyciężenia. Korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia, będzie też wspierać Cię w całym procesie, dając też zrozumienie Twoich potrzeb, emocji i obaw.
Więcej na ten temat: Psycholog Warszawa