Przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2 pojęcie kwarantanny należało raczej do ciekawostek medycznych, nie znajdując odzwierciedlenia w naszej codziennej rzeczywistości. Ostatnie miesiące, pełne niepewności i ograniczeń, są ciężkim czasem dla każdego z nas. Czujesz od niedawna przygnębienie i apatię? Dowiedz się więcej o związku kwarantanny z depresją!
Czy wiesz, że depresja stanowi czwarty najpoważniejszy problem zdrowotny na świecie?
Ciężko przedstawić skalę problemu depresji w Polsce – według oficjalnych statystyk NFZ, na depresję cierpi około 650 tysięcy Polaków, czyli prawie 3% społeczeństwa. To optymistyczne dane – to najmniejszy odsetek wśród wszystkich państw Europy. Czy oznacza to, że Polacy rzadziej chorują na depresję i są bardziej szczęśliwi? Niestety, eksperci jednogłośnie twierdzą, że są to mocno zaniżone dane. Niska świadomość społeczeństwa odnośnie zdrowia psychicznego, stygmatyzacja oraz słaby dostęp do specjalistycznej opieki sprawiają, że duża część chorych nie otrzymuje diagnozy i niezbędnej pomocy.
Popularne jest stwierdzenie, że depresja to choroba demokratyczna. Jest w nim wiele prawdy, ponieważ zaburzenia depresyjne mogą dotknąć każdego – bez znaczenia jest wiek, płeć czy status społeczny. Choroba ta może pojawić się zarówno w okresie życiowej równowagi, jak i podczas przebiegu traumatycznych przeżyć, takich jak utrata pracy, choroba czy śmierć bliskiej osoby. Warto się zatem zastanowić nad wpływem docierających do nas informacji o rozprzestrzenianiu się koronawirusa na rozwój depresji i kondycję zdrowia psychicznego.
Jak okres kwarantanny wpływa na nasze zdrowie psychiczne?
Wpływ kwarantanny na zdrowie psychiczne był szeroko badany przy okazji wcześniejszych epidemii wirusa SARS, MERS, Ebola czy grypy A/H1N1. W publikacjach naukowych wskazuje się na zwiększone ryzyko rozwoju depresji i zespołu stresu pourazowego, czyli PTSD. Jest to bezpośrednio związane z długotrwałym stresem, który może być konsekwencją między innymi:
- lęku przed zakażeniem siebie bądź bliskich;
- ograniczenia kontaktów międzyludzkich i poczucia izolacji;
- utraty codziennej rutyny;
- lęku przed utratą pracy i poniesieniem strat finansowych;
- lęku przed brakiem artykułów pierwszej potrzeby, takich jak: woda, jedzenie czy leki;
- ograniczonego dostępu do opieki medycznej;
- niewystarczających informacji rządowych w zakresie obecnej sytuacji i wdrożonych procedur.
Depresja to podstępna choroba – nie ignoruj jej objawów
Kiedy można mówić o depresji, a kiedy jedynie o poczuciu przygnębienia i samotności podczas kwarantanny? Tak naprawdę ciężko samemu ocenić własny stan, dlatego postawienie diagnozy to zadanie dla specjalisty. Powodem do niepokoju może być natomiast utrzymywanie się przez okres co najmniej 2. tygodni kilku z następujących objawów:
- obniżenie nastroju, smutek lub anhedonia, czyli niezdolność do odczuwania przyjemności;
- utrata zainteresowań i chęci do działania;
- uczucie zmęczenia i utraty energii;
- zmniejszone poczucie własnej wartości;
- poczucie winy;
- trudności z koncentracją i uwagą;
- nawracające myśli o śmierci bądź myśli samobójcze;
- zwiększony lub zmniejszony apetyt;
- bezsenność lub nadmierna senność.
Zaburzenia depresyjne mogą przybierać różne formy, dlatego warto być wyczulonym na niepokojące objawy.
Więcej na ten temat: Depresja
Warto zwrócić uwagę na zmiany w zachowaniu swoich bliskich, szczególnie w stresującym okresie kwarantanny – depresja ma teraz ułatwione podłoże do rozwoju.
Gdzie uzyskać pomoc podczas kwarantanny?
Martwisz się o zdrowie psychiczne swoje lub swojego bliskiego, a obserwowane objawy przypominają depresję? Nie czekaj na samoistną poprawę i nie ignoruj niepokojących sygnałów! W takim przypadku warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, by rozwiać swoje wątpliwości lub rozpocząć ewentualną terapię. Pierwszym krokiem powinna być wizyta u doświadczonego psychologa, który rzetelnie oceni stan psychiczny pacjenta i udzieli obszernej informacji o dalszym postępowaniu.
Więcej na ten temat: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa?
W okresie kwarantanny wizyta u psychologa może być znacząco utrudniona. Wiele gabinetów psychologicznych jest aktualnie nieczynnych, z kolei część osób zmuszona jest przejść okres izolacji, podczas której nie należy wychodzić z domu. Część z nas chce zaś zredukować do minimum ryzyko zakażenia się wirusem. W takich przypadkach warto skorzystać z porady psychologicznej online, umożliwiającej uzyskanie niezbędnej pomocy z zacisza własnego domu. Pacjent może wybrać najbardziej komfortową dla niego formę kontaktu, czyli konsultacje telefoniczne, mailowe lub przez Skype. Pamiętaj, szukanie pomocy to nie wstyd!
Więcej na ten temat: Pomoc on-line