Rozwód to szczególne wydarzenie dla całej rodziny, które zwykle wywraca do góry nogami życie każdego z jej członków. W dużym stopniu odbija się przede wszystkim na dzieciach, które nie zawsze rozumieją sytuację, a często wręcz obarczają się winą za rozstanie rodziców. Jak wieść o rozwodzie rodziców wpływa na psychikę dziecka? Jak przygotować dziecko do rozstania i pomóc mu odnaleźć się w nowej rzeczywistości?
Jak rozwód rodziców wpływa na dziecko?
Rozwód jest doświadczeniem, które zawsze w większym lub mniejszym stopniu wpływa na dzieci bez względu na ich wiek. W końcu to przełomowy moment w ich życiu, ponieważ od teraz całkowicie się ono zmieni i już nigdy nie będzie takie samo. Każde dziecko jest inne, więc trudno przewidzieć, jak poradzi sobie z sytuacją, w jakiej się znalazło. Odpowiedź małych dzieci jest zazwyczaj regresywna, a nastolatków agresywna, choć oczywiście nie zawsze.
Ze względu na silny stres i frustrację z powodu zaistniałego wydarzenia u dziecka mogą uruchomić się mechanizmy obronne. Wiąże się to z tym, że dziecko nie jest w stanie dokładnie wyrazić tego, co czuje, bo zwyczajnie nie rozumie co się dzieje. W ten sposób maluch wyraża swoją złość i niepokój. W tym czasie można zauważyć powrót do zachowań, z których dziecko już wyrosło. Pojawić się mogą np. problemy ze snem lub oczekiwanie pomocy dorosłego nawet przy wykonywaniu najprostszych czynności.
Starsze dzieci na rozwód rodziców najczęściej reagują agresją. Lekceważą prośby rodziców, buntują się i robią wszystko na przekór. Chcą pokazać swoją dorosłość i najbardziej jak to możliwe, uniezależnić się od rodziców, żeby uświadomić im, że wcale ich nie potrzebują.
Wpływ rozstania rodziców na psychikę i zachowanie dziecka
Dziecko w obliczu rozwodu rodziców przede wszystkim traci poczucie bezpieczeństwa. Często trudno jest mu uwierzyć w to, co się stało i łudzi się, że to tylko chwilowe, a rodzice w końcu wrócą do siebie i wszystko będzie jak dawniej. Pojawia się myślenie życzeniowe, które szybciej mija u nastolatków niż u małych dzieci. Dobry kontakt rodziców po rozstaniu niestety może dodatkowo podsycać złudne nadzieje.
Po przekazaniu dziecku informacji o rozwodzie może ono wymagać więcej troski niż dotychczas. Pojawić się u niego mogą problemy ze snem, płacz w nocy, moczenie łóżka, z kolei w ciągu dnia napady histerii. Dzieckiem targać mogą różne skrajne emocje, w jednej chwili może być ono wesołe i roześmiane, a za chwilę zalewać się łzami.
Dzieci uczęszczające do szkoły mogą mieć trudności w koncentracji i problemy z pamięcią. Dziecko, które do tej pory lubiło się uczyć, może przestać robić zadania domowe i przygotowywać się do zajęć. Przez natłok emocji może zwyczajnie przestać radzić sobie z codziennymi obowiązkami, które zupełnie je przytłoczą.
Dziecko a rozwód – jak pomóc dziecku w obliczu rozstania rodziców?
Choć sami w tym trudnym dla całej rodziny czasie staramy się udzielić dziecku niezbędnego wsparcia i roztoczyć nad nim opiekę, niestety może okazać się to niewystarczające. Gdy zatem zauważymy, że rozwód i sytuacja rodzinna negatywnie wpływa na dziecko, odbija się na jego zdrowiu i samopoczuciu czy wynikach w nauce, wskazana jest konsultacja z psychologiem.
Prawdopodobnie konieczna będzie terapia, jednak decyzja o tym zostanie podjęta dopiero po pierwszej konsultacji z psychologiem. Psycholog dziecięcy doradzi, jaka forma terapii będzie najlepsza, czy dziecko powinno uczęszczać na nią samo, czy np. razem z jednym rodzicem lub obojgiem rodziców.
Dla tych, którzy chcą jak najszybciej zasięgnąć porady psychologa, ale chwilowo nie mają czasu lub możliwości, aby umówić się na wizytę w gabinecie, rozwiązaniem może okazać się konsultacja psychologiczna przez internet. To także dobra opcja dla osób, które chcą pozostać anonimowe lub cenią sobie dyskrecję. Psycholog online doradzi, jak najlepiej pomóc dziecku poradzić sobie z rozwodem rodziców.