• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Uzależnienie od telefonu u dzieci

    Uzależnienie od telefonu u dzieci

    Uzależnienie od telefonu u dzieci

    Uzależnienie od telefonu u dzieci 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Częste sięganie po telefon i przywiązywanie się do niego, to zachowania coraz częściej obserwowane wśród dzieci. Jeśli jako rodzice w porę nie zareagujemy, nadmierne korzystanie ze smartfona może doprowadzić nawet do uzależnienia. Zjawisko to ma już nawet swoją nazwę – fonoholizm. Tylko co zrobić w sytuacji, gdy u dziecka zaczynają pojawiać się oznaki uzależnienia od telefonu? Czy zabieranie smartfona w ramach kary to na pewno dobry pomysł? Dowiedz się, czym może skutkować uzależnienie od telefonu u dzieci i jak je leczyć.

    Jak rozpoznać u dziecka uzależnienie od telefonu?

    Istnieje cienka granica między używaniem a nadużywaniem smartfona. W końcu urządzenie to poza dzwonieniem i wysyłaniem wiadomości daje mnóstwo innych możliwości, przez co sięgamy po nie znacznie częściej niż kiedyś. Rolą rodziców jest jednak zauważyć moment, kiedy ta granica zostanie przez dziecko przekroczona.

    Najczęstsze objawy uzależnienia od telefonu u dzieci to:

    • nieustanne używanie telefonu i nierozstawanie się z nim nawet na moment,
    • sprawdzanie co chwilę powiadomień, nawet pomimo braku sygnałów dźwiękowych i świetlnych,
    • korzystanie z telefonu nawet wtedy, gdy nie ma takiej potrzeby,
    • „wyłączanie się” podczas korzystania z telefonu, niesłyszenie komunikatów z zewnątrz,
    • złość, frustracja, a nawet agresja, gdy korzystanie z telefonu w danej chwili nie jest możliwe,
    • rozdrażnienie i dekoncentracja w sytuacjach, gdy wymagane jest skupienie, np. podczas lekcji,
    • zobojętnienie na to, co się robi, gdy nie można korzystać z telefonu,
    • strach przed tym, że telefon się rozładuje i nie można z niego korzystać,
    • noszenie przy sobie ładowarki lub powerbanka, by w każdej chwili móc podładować telefon,
    • napady agresji lub paniki w momencie, gdy telefon się rozładuje i nie da się go od razu naładować,
    • korzystanie z telefonu podczas spotkań z bliskimi i rówieśnikami, zamiast skupienie się na wspólnym spędzaniu czasu,
    • unikanie bezpośrednich kontaktów z innymi ludźmi, a zamiast tego dzwonienie, pisanie SMS-ów lub rozmawianie przez komunikatory,
    • spędzanie przed ekranem kilku, a w skrajnych przypadkach nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia.

    Jeśli u Twojego dziecka występuje większość powyższych oznak, to wiele wskazuje na to, że jest ono uzależnione od telefonu i potrzebuje Twojej pomocy.

    Czy uzależnienie od telefonu jest niebezpieczne?

    Uzależnienie od telefonu, choć może wydawać się niepozornym problemem, tak naprawdę stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia dziecka, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego. Okres dojrzewania to czas, kiedy rozwijane są zdolności społeczne, a ciągłe korzystanie ze smartfona może zaburzyć ten proces.

    Przez uzależnienie od telefonu dziecko zaczyna mieć coraz gorsze wyniki w nauce i pogarszają się jego relacje z bliskimi. Pojawiają się u niego skrajne emocje, z którymi coraz gorzej sobie radzi. Występują problemy ze skupieniem i koncentracją, na co wpływ może mieć niewysypianie się ze względu na korzystanie z telefonu nawet w nocy.

    W zaawansowanej postaci uzależnienia od telefonu, mogą nawet pojawić się objawy fizyczne. Najczęściej występujące to ból głowy, pogorszenie wzroku i słuchu, ciągłe zmęczenie.

    Uzależnienie do telefonu – gdzie szukać pomocy?

    Rodzice dzieci uzależnionych od smartfonów muszą przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że jest to poważny problem, z którym trzeba walczyć. Niestety w dzisiejszych czasach w dobie internetu, kiedy telefon służy dziecku również do kontaktów z nauczycielami i odrabiania lekcji, trudno jest je całkowicie od niego odciąć. Samemu może być więc ciężko znaleźć sposób na rozwiązanie tego problemu. W takim przypadku pomóc może psycholog dziecięcy.

    Konsultacja z psychologiem przyniesie odpowiedź na pytania, czy dziecko rzeczywiście jest uzależnione od telefonu, a jeśli tak, to jak bardzo i w jakim stopniu to na nie wpływa. Jeśli okaże się, że problem jest poważny, najprawdopodobniej potrzebna będzie terapia, jednak o tym zadecyduje psycholog podczas wizyty.

    Call Now Button