• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

    • polski
    • angielski

    Jak nie krzyczeć na swoje dziecko?

    Jak nie krzyczeć na swoje dziecko?

    Jak nie krzyczeć na swoje dziecko?

    Jak nie krzyczeć na swoje dziecko? 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

    Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że na dzieci nie powinno się krzyczeć, ponieważ krzyk nie jest metodą wychowawczą. Podniesiony głos i nerwowy ton mają negatywny wpływ na dziecko i jego rozwój emocjonalny. W dodatku krzyczenie może źle oddziaływać na mózg.

    Choć wiemy, że nie wolno krzyczeć na dzieci, to w praktyce bywa z tym różnie. Czasami naprawdę trudno jest powściągnąć swoje emocje i powstrzymać się od podniesienia tonu, kiedy dziecko doprowadza nas do granic naszej wytrzymałości. Najważniejsze jednak, by nad sobą pracować. Chcesz wiedzieć, jak nie krzyczeć na swoje dziecko? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci zapanować nad negatywnymi emocjami i powstrzymać się od krzyku w kryzysowej sytuacji.

    Krzyk – dlaczego jest zły?

    Chyba nikt nie lubi, jak się na niego krzyczy, a szczególnie dzieci. U dziecka, gdy się na nie krzyczy, budzi się lęk i poczucie zagrożenia. Zwyczajnie boi się o to, że jego bezpieczeństwo jest zagrożone, a zagrożenie stanowi osoba, którą kocha i której ufa. Czuje się zagubione i jest wystraszone, często nie wie, jak zareagować, przez co zaczyna płakać lub ucieka, by się schronić.

    Trzeba zdać sobie sprawę, że krzyk negatywnie wpływa na dziecko. Przez krzyczenie mogą wystąpić u niego problemy natury emocjonalnej, które wpłyną nie tylko na jego obecne funkcjonowanie, ale także na przyszłe życie. Jeśli w domu ciągle są krzyki, z czasem pogodne i radosne dziecko staje się lękliwe, traci pewność siebie i zamyka w sobie. Dlatego warto dwa razy przemyśleć, jak krzyk wpłynie na dziecko, zanim podniesiemy na nie głos.

    Jak nie krzyczeć na dziecko?

    Najpierw zastanówmy się, kiedy najczęściej krzyczymy i z jakiego powodu. Spróbujmy znaleźć przyczynę naszego gniewu i frustracji. Wtedy łatwiej będzie nad nią zapanować i ją wyeliminować.

    By nie krzyczeć na dziecko, trzeba nieustannie nad sobą pracować i nierzadko wznieść się na wyżyny cierpliwości. Pomóc w tym mogą poniższe rady:

    1. Zadbaj o siebie, ponieważ nerwy i frustracja często są wynikiem naszego złego samopoczucia, niewyspania się, bycia głodnym etc.
    2. Nie ukrywaj uczuć i emocji. Jeśli jest Ci źle lub coś Ci się nie podoba zwłaszcza w jego postępowaniu, masz prawo mu o tym powiedzieć, jednak zrób to, zachowując spokój i utrzymując normalny ton wypowiedzi.
    3. Nie zakładaj z góry, że dziecko postępuje w określony sposób, ponieważ ma złe intencje wobec Ciebie. Być może nie potrafi inaczej, dlatego postaraj się wszystko grzecznie i dokładnie tłumaczyć, ucząc przy tym prawidłowych wzorców zachowań.
    4. Dostosowuj wymagania do wieku dziecka i nie przeceniaj jego możliwości. Często problemem są zbyt wysokie ambicje, a przecież nikt nie lubi, jak się nakłada na niego presję.
    5. Bądź konsekwentny w swoim działaniu i na spokojnie egzekwuj prośby. Zamiast powtarzać polecenia po kilka razy, gdy dziecko ich nie wykona, pokaż, że musi liczyć się z konsekwencjami swoich działań.
    6. Naucz się radzić sobie z negatywnymi emocjami. Sprawdź, co Cię szybko uspokaja (np. liczenie do 10) i korzystaj z tego sposobu zawsze wtedy, gdy będziesz mieć ochotę krzyknąć.

    Krzyczenie na dziecko – gdzie szukać pomocy?

    Niekiedy przyczyną naszego ciągłego zdenerwowania i emocjonalnych reakcji są problemy dziecka, takie jak trudności w nauce, problemy z przeżywaniem i okazywaniem emocji, czy zaburzenia rozwoju. Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że w przypadku ich występowania krzyk nie jest żadnym rozwiązaniem. Poza tym to, że będziemy się denerwować, wcale nie pomoże dziecku, a jedynie pogłębi problem. Dlatego w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie samodzielnie pomóc dziecku, warto zwrócić się po pomoc do specjalisty, a w tym przypadku psychologa.

    Psycholog dziecięcy to osoba, która szuka przyczyny pewnych zachowań oraz problemów u dziecka i stara się znaleźć na nie rozwiązanie. Ocenia rozwój dziecka i sposób funkcjonowania w rodzinie, co jest pomocne w postawieniu prawidłowego rozpoznania. Warte podkreślenia jest to, że psycholog pracuje nie tylko z dzieckiem, ale także jego rodzicami i najbliższym otoczeniem.

    Pójście z dzieckiem do psychologa to pierwszy krok do usprawnienia komunikacji między nami a dzieckiem. Jeśli nie radzimy sobie z emocjami i często krzyczymy na dziecko, warto pomyśleć też o tym, by samemu udać się do psychologa i spróbować znaleźć przyczynę swoich zachowań. Być może do impulsywnych reakcji wcale nie przyczynia się postępowanie dziecka, lecz nasze problemy, które musimy samodzielnie przepracować, by nie wyżywać się na dziecku.

    Call Now Button