Anemia to stan, w którym organizm ma za mało krwinek lub hemoglobiny, by dostarczyć tlenu do wszystkich komórek. Jest wiele rodzajów tej choroby, a każdy z nich ma inne źródła. Jedna z najczęstszych odmian anemii wiąże się z niedoborem żelaza. Organizm nie wytwarza go samodzielnie, dlatego musimy nieustannie go sobie dostarczać. Oznacza to, że zastosowanie odpowiedniej diety przy anemii pozwala wyrównać braki.
Anemia a odżywianie
Grupy szczególnie narażone na tę chorobę to kobiety w wieku rozrodczym, kobiety w ciąży oraz osoby starsze. Niekiedy występuje też u dzieci. Odżywianie przy anemii z niedoboru żelaza jest podobne we wszystkich grupach wiekowych. Różnice pojawiają się raczej w przyczynach powstania choroby.
Anemia – co jeść, a czego unikać?
Produkty z wysoką zawartością żelaza powinny stać się jednym z podstawowych elementów diety przy anemii. Wegańska dieta w ciąży jest dość ryzykownym działaniem, które wymaga ścisłej kontroli. To pokarmy pochodzenia zwierzęcego zapewniają duże ilości brakującego pierwiastka i dobrą wchłanialność. W szczególności:
- wołowina (1,5-2,5 mg na 100 g),
- drób (1,6 mg),
- owoce morza (0,8 mg),
- ryby takie jak morszczuk, dorsz, łosoś norweski, tilapia, pstrąg, sardynka (0,3-2,9 mg),
- wątroba każdego rodzaju (17,9 mg, jednak zawiera też witaminę A, której nadmiar powoduje uszkodzenia płodu, dlatego w ciąży lepiej ją mocno ograniczyć, a niedobory żelaza wypełniać innymi produktami).
Poza mięsem warto postawić na żółtko jaj, pieczywo pełnoziarniste i płatki owsiane. Nie można zapomnieć o warzywach i owocach. One także zawierają składniki pomocne przy leczeniu chorób takich jak anemia – co jeść, by uzupełnić niedobory? Przede wszystkim:
- buraki – najlepiej surowe w formie surówek lub soków (0,8 mg na 100 g),
- marchew (0,3 mg),
- sałatę (0,9 mg),
- szpinak (3,8 surowy, 2,9 mg gotowany),
- brokuł (0,7 mg),
- nać pietruszki (5 mg),
- jabłko (0,1 mg).
Spożywanie dużej ilości żelaza warto połączyć z witaminą C. Dzięki niej pierwiastek ten lepiej się wchłania. Do zestawu warzyw i owoców powinny więc dołączyć:
- pomidory,
- chrzan,
- czerwona papryka,
- cytryny,
- pomarańcze,
- mandarynki,
- czarne porzeczki,
- truskawki.
Innym produktem, który warto włączyć do diety, jest kakao. Jest ono bogate w żelazo (13,9 mg na 100 g), dlatego gorąca czekolada lub ta w kostkach, zwłaszcza gorzka, pozytywnie wpłynie na zdrowie.
Czego unikać przy anemii? Przyswajanie żelaza utrudniają związki zawarte w kawie i herbacie. Nadmiar błonnika i wapnia również nie wpływa na naszą korzyść.
Odżywianie a anemia w ciąży
Dlaczego kobiety w ciąży są narażone na tę chorobę? Przyczyną anemii w ciąży jest wzrost ilości krwi. Jest jej więcej, dlatego staje się rzadsza, rozcieńczona. Aby funkcjonowała tak, jak powinna, musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość hemoglobiny zawierającej żelazo. Jeśli nie dostarczymy go z pokarmem, skutkuje to właśnie anemią. Zdarza się, że to organizm nieprawidłowo przyswaja ten pierwiastek, jednak dieta przy anemii w ciąży to coś, co ma na to duży wpływ.
Obok właściwego odżywiania można podjąć dodatkowe działania w formie suplementacji. Powinna być ona stosowana wyłącznie na zalecenie i pod kontrolą lekarza. Anemia u kobiet w ciąży może nie mieć związku z żelazem, ale być spowodowana niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego. Wtedy konieczne jest przyjmowanie ich w postaci tabletek lub zastrzyków, co także lekarz ustala indywidualnie. Warto pamiętać, że równie istotne jest właściwe odżywianie przy anemii po porodzie.
Dieta przy anemii u dzieci
Przyczyny anemii u dzieci są różne. Przyswajanie żelaza utrudnia nadmiar mleka, a dieta dzieci jest często bardzo bogata w ten produkt. Powszechnym problemem są zaburzenia odżywiania u dzieci. Mięso, ryby, jajka i warzywa to pokarmy, których kilkulatki często nie chcą jeść. Właśnie te produkty są podstawowym źródłem żelaza. Odżywianie przy anemii u dzieci nie różni się od diety dorosłych. Dlatego warto skupić się głównie na strategii, która pozwoli przekonać je do jedzenia.
- Cierpliwość. Jeśli dziecko regularnie odmawia zjedzenia jakiejś potrawy, powinniśmy tak samo regularnie ją proponować. Pewnego dnia po prostu spróbuje, o ile będziemy wciąż próbować.
- Łączenie starych i nowych smaków. Jeśli chcemy włączyć w jadłospis dziecka produkty, których wcześniej nie lubiło, warto połączyć je ze znanym i akceptowanym składnikiem.
- Posłodzenie potrawy pomoże dziecku polubić jej pierwotny smak. Jeśli podamy mu pokarm, który źle smakuje na słodko, chętniej zadowoli się oryginalną wersją.
- Wpływ grupy. Na nawyki żywieniowe dziecka wpływa społeczność, czyli inne dzieci. Obiady w szkole czy przedszkolu mogą nauczyć je smakowania nowych rzeczy. Łatwiej przekonać dziecko, że wątróbka czy jajka nie są takie złe, jeśli kolega lub koleżanka w tym samym wieku je uwielbiają.
- Zmiana konsystencji. Często niechęć do potraw nie wynika ze smaku, ale z ich struktury. Rozwiązaniem są koktajle, których zawartość może być dowolna. Ujednolicony wygląd pokarmu i neutralna konsystencja sprawią, że w wyobraźni dziecka będzie dziać się mniej i chętniej spożyje produkt.
Dieta przy anemii u osób starszych
U osób starszych obok niedoboru żelaza czy witamin przyczyną anemii mogą być choroby. Ryzyko powstania niedokrwistości chorób przewlekłych rośnie wraz z wiekiem. Wpływają na to przede wszystkim:
- reumatyzm,
- toczeń,
- zakażenia bakteryjne i grzybicze, pasożyty,
- niewydolności organów (serce, nerki),
- nowotwory.
Niektóre choroby przewlekłe sprawiają, że w szpiku kostnym powstaje mniej krwinek czerwonych, a czas ich funkcjonowania jest krótszy.
Jak temu zaradzić? Dieta przy anemii u osób starszych może polepszyć stan tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z niedoborem żelaza. W takim przypadku dostarczamy ten pierwiastek wraz z pokarmami w taki sam sposób jak u każdej innej grupy wiekowej. Jednak przy niedokrwistości związanej z chorobami przewlekłymi kluczowe okazuje się leczenie tych właśnie chorób.
Sposób odżywiania ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. Dlatego tak istotne są zdrowa dieta dla dziecka oraz dostarczanie odpowiednich elementów w każdej grupie wiekowej. Należy jednak pamiętać, że o właściwe żywienie powinniśmy dbać, zanim pojawią się problemy.