• Aleje Jerozolimskie 91, 02-001 Warszawa

  • polski
  • angielski

  Seksuologia

  Seksuologia

  Seksuologia

  Seksuologia 1024 683 Psycholog Seksuolog Warszawa - Poradnia "HARMONIA"

  Definicja

  Seksuologia to dziedzina nauki, której przedmiotem zainteresowania jest seksualność człowieka, w tym jego potrzeby seksualne, zachowania, a także zaburzenia seksualne. Wśród dziedzin, których seksuologia jest częścią, wymienić można psychologię, medycynę, antropologię, czy socjologię.

  Seksuologia obejmuje takie zagadnienia badawcze, jak: dojrzewanie płciowe, orientacja seksualna, identyfikacja płciowa, relacje i zachowania seksualne, dysfunkcje seksualne (np. problemy z erekcją, problemy z wytryskiem, dyspareunia), parafilie (zaburzenia preferencji seksualnych) i nietypowe zainteresowania seksualne, a także seksualność określonych grup: młodzieży, osób starszych, niepełnosprawnych etc.

  [vc_single_image image=”3154″ img_size=”full” align=”left” border_radius=”3″]

  Historia seksuologii

  Seksuologia jest relatywnie nową dyscypliną wiedzy. Wprawdzie seksualnością człowieka zajmowano się już czasach starożytnych, jednak opisywano wtedy raczej sztukę miłości, natomiast seksualność nie była wtedy przedmiotem zainteresowania nauki jako takiej.

  Korzenie Seksuologii jako dyscypliny naukowej tkwią dopiero w XIX wieku. W 1886 roku niemiecki badacz Richard von Krafft-Ebing wydał swoje dzieło Psychopathia Sexualis. Początkowo badania nad seksualnością człowieka rozwijane były zresztą głównie w Niemczech i Austrii (wymienić tu można przede wszystkim takich badaczy, jak Sigmund Freud i Magnus Hirschfeld). Po II wojnie światowej seksuologia rozwijała się głównie w Stanach Zjednoczonych, co wiąże się z badaniami Alfreda Kinseya (wydał przełomowe prace Sexual Behavior in the Human Male w 1948 roku oraz Sexual Behavior in the Human Female w 1953 roku) oraz Williama Mastersa i Virginii Johnson, którzy wydali swoje Human Sexual Response oraz Human Sexual Inadequacy odpowiednio w 1966 i 1970 roku.

  W Polsce rozwojem badań nad seksualnością, promocją zdrowia seksualnego oraz współpracą z zagranicznymi towarzystwami naukowymi zajmującymi się seksuologią zajmuje się Polskie Towarzystwo Seksuologiczne.

  Różne aspekty seksualności człowieka

  Seksuologia zajmuje się wszelkimi aspektami seksualności, zarówno tymi dotyczącymi ciała człowieka, jak i jego psychiki. Można więc powiedzieć, że ma zarówno wymiar medyczny, jak i psychologiczny.

  Problemami dotyczącymi seksualności, które wynikają z psychiki człowieka, zajmuje się psycholog seksuolog, natomiast przypadkami problemów natury medycznej (czyli takich, które dotyczą ciała, a nie psychiki) – lekarz seksuolog. Dlatego też w przypadku niektórych problemów seksuologicznych wskazana jest zarówno terapia, którą prowadzi psycholog seksuolog, jak również leczenie farmakologiczne prowadzone przez lekarza seksuologa.

  Call Now Button