Dla wielu z nas psychoterapia to prawdziwy temat tabu. Nawet osoby, które regularnie uczęszczają na spotkania z terapeutą, bardzo często wstydzą się o tym mówić. Skąd bierze się u nas opór przed psychoterapią? Dlaczego warto zdecydować się na sesję z psychologiem? Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychoterapeutą i czy można się do niego odpowiednio przygotować?
Na czym polega psychoterapia?
Amerykańskie filmy i seriale pełne są scen, w których główni bohaterowie siedzą wygodnie na kozetce u psychoterapeuty, opowiadając o swoim życiu. Dla wielu z nich jest to czas, w którym nie muszą nikogo udawać i mogą otwarcie porozmawiać o swoich emocjach, uczuciach oraz problemach.
Chociaż w Polsce psychoterapia indywidualna zwykle kojarzy się z poważnymi zaburzeniami takimi jak silne lęki, brak motywacji, depresja czy anoreksja, to tak naprawdę rozmowa z psychoterapeutą może pomóc każdemu z nas. Początkowy opór przed psychoterapią jest rzeczą naturalną. W końcu rozmowa o problemach z obcą osobą to nic łatwego. Właśnie dlatego przed pierwszą wizytą u terapeuty warto dowiedzieć się, jak wygląda takie spotkanie oraz jakich pytań możemy się spodziewać.
Więcej na ten temat: Na czym polega psychoterapia?
Kiedy warto udać się na psychoterapię?
Profesjonalna psychoterapia przeznaczona jest dla wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia psychicznego. Sprawdzi się ona zarówno w przypadku ludzi, którzy zmagają się z poważnymi problemami natury psychicznej, jak również potrzebujących wsparcia. Im wcześniej rozpoczniemy psychoterapię, tym większa szansa na to, że nasz problem się nie rozwinie.
Najczęściej z psychoterapii korzystają osoby, które:
- cierpią na lęki oraz zaburzenia nastroju;
- odczuwają brak motywacji i satysfakcji życiowej;
- nie mogą poradzić sobie ze stratą bliskiego;
- znajdują się w ciężkiej sytuacji lub doświadczyły traumatycznych przeżyć;
- czują się samotne i narzekają na brak zrozumienia.
Rozmowa z psychoterapeutą to czas, w którym pacjent może się wygadać, zasięgnąć obiektywnej opinii osoby z zewnątrz, a także otrzymać wiele przydatnych porad. Psychoterapia pozwala nie tylko radzić sobie z już istniejącym problemami, ale także dodaje siły i kształtuje zachowanie pacjenta.
Pierwsze spotkanie z psychoterapeutą
Pierwsza wizyta u terapeuty to szansa, by specjalista zapoznał się z pacjentem oraz problemami, z którymi się boryka. Przed spotkaniem nie musimy się specjalnie przygotowywać. Warto jednak podczas sesji psychoterapii indywidualnej być możliwie otwartym i nie krępować się. Sukces zależy bowiem w głównej mierze od współpracy pacjenta z psychologiem.
Wiele osób, które nigdy nie korzystały z tego rodzaju pomocy, przed pierwszą sesją zastanawia się, jak rozmawiać z psychoterapeutą. Rada jest tylko jedna – trzeba być otwartym i niczego nie ukrywać. Terapeuta nie jest naszym wrogiem, a wręcz przeciwnie, chce nam pomóc. Właśnie dlatego powinniśmy dokładnie stosować się do jego poleceń i odpowiadać szczerze na wszystkie pytania, jakie nam zadaje.
Psychoterapia – pytania do pacjenta
Dobry psychoterapeuta już po jednej rozmowie z pacjentem jest w stanie dokonać wstępnej diagnozy problemu. Pierwsza sesja psychoterapii to zwykle czas, w którym psycholog głównie słucha pacjenta i zadaje mu pytania. Najczęściej interesują go takie kwestie wymienione poniżej.
- Dlaczego pacjent zgłosił się na psychoterapię?
- Jakie nadzieje wiąże z terapią?
- Dlaczego zdecydował się na wizytę u terapeutywłaśnie teraz?
- Czy pacjent uczestniczył już w psychoterapii grupowej lub indywidualnej?
Terapeuta może zadawać również pytania o nasze życie prywatne, a także uczucia i emocje. Przebieg rozmowy jest zawsze dostosowany do potrzeb pacjenta, dlatego nie sposób go przewidzieć. Najważniejsze, by być szczerym i otwarcie mówić o problemach, nie pozostawiając miejsca na domysły i nadinterpretacje.
Psychoterapia bez tajemnic
Pierwsza wizyta nie musi opierać się wyłącznie na pytaniach psychoterapeuty. Pacjent również może być aktywny i pytać, o co tylko zechce. Oczywiście nie oznacza to, że psycholog będzie umieć oraz mógł udzielić odpowiedzi na każdą wątpliwość. To, że podczas sesji opowiadamy o swoim życiu prywatnym oraz światopoglądzie nie oznacza, że terapeuta również będzie dzielić się informacjami o sobie.
Pacjent powinien uszanować, gdy psycholog odmawia udzielenia odpowiedzi na jego pytania. Z kolei na pytania dotyczące efektywności leczenia oraz tego, po jakim czasie psychoterapia przynosi efekty, nie da się jednoznacznie odpowiedzieć – dlatego nie powinniśmy oczekiwać od psychoterapeuty, że jednoznacznie określi, kiedy zauważymy rezultaty spotkań.
Pierwsze spotkanie z terapeutą – i co dalej?
Możesz spodziewać się, że po pierwszej sesji psychoterapii psycholog postawi wstępną diagnozę problemu i zaproponuje Ci przebieg kolejnych spotkań. W zależności od stopnia skomplikowania problemu oraz specjalizacji psychoterapeuty może zasugerować kolejne konsultacje lub wizytę u innego terapeuty.
Jeśli problem jest bardzo poważny, jedynym rozwiązaniem może okazać się spotkanie z doświadczonym lekarzem psychiatrą. Niektóre zaburzenia wymagają także terapii grupowej lub innych form pomocy. Jeśli jesteś osobą zapracowaną lub dojazdy na psychoterapię są dla Ciebie kłopotliwe, psycholog może zaproponować psychoterapię online.
Ustalenie zasad terapii
Często okazuje się, że pierwsze spotkanie z terapeutą ma raczej charakter organizacyjny niż terapeutyczny. Jeżeli po wstępnej rozmowie oraz przedstawieniu planu terapii zdecydujemy się na kontynuowanie spotkań ze specjalistą, już na samym początku powinniśmy ustalić warunki współpracy.
Wyjaśnienie wątpliwości na tym etapie pozwoli uniknąć nieporozumień w przyszłości. Dla pacjenta będzie również pomocne w celu ustaleniu budżetu, jaki jest potrzebny na terapię oraz ilości czasu, jaką powinien na nią poświęcić. Powinniśmy uzgodnić np. ile razy w tygodniu i kiedy odbywać się będą spotkania, jakie są zasady płatności za sesje terapeutyczne oraz w jaki sposób i kiedy najpóźniej można odwołać wizytę.
Więcej na ten temat: Psychoterapia Warszawa