Seksualność to wrodzona i naturalna funkcja naszego organizmu. Motywuje nas do podejmowania relacji z innymi ludźmi. Ma podstawowe znaczenie w życiu człowieka, zarówno w wymiarze biologicznym i psychicznym, jak i dla jego funkcjonowania w społeczeństwie.
Seksualność w aspekcie psychicznym i fizycznym
Seksualność człowieka najprościej można by opisać w dwóch aspektach: psychicznym i fizycznym. Psychicznym, związanym z odczuwaniem przyjemności w kontakcie z partnerem. Fizycznym związanym z gotowością narządów płciowych do odbycia stosunku seksualnego.
Niekiedy może się wydawać, że aspekt fizyczny jest ważniejszy niż psychiczny. Dla mężczyzn nadrzędnym celem staje się osiągnięcie erekcji, która pozwoli odbyć satysfakcjonujący oboje partnerów stosunek. Kobiety obawiają się o poziom podniecenia, a co za tym idzie odpowiedni poziom nawilżenia pochwy, dzięki czemu nie będą one odczuwać bólu w trakcie zbliżenia. Zresztą samo słowo “seksualność”, które pochodzi od łacińskiego “sexus” (płeć) i oznacza zatem dokładnie “płciowość”, niejako samo w sobie uwydatnia ten biologiczny, fizyczny aspekt seksualności.
Tak naprawdę jednak obydwa aspekty seksualności (fizyczny i psychiczny) są ze sobą nierozerwalne. Jeden nie może istnieć bez drugiego, przeplatają się ze sobą, wzajemnie na siebie wpływając. Dojrzała relacja pomiędzy partnerami obejmuje nie tylko sam kontakt fizyczny, ale także więź emocjonalną pomiędzy nimi.
Często bez wizyty u specjalisty, psychologa seksuologa, trudno samemu określić, co jest rzeczywistą przyczyną trudności. Decydujące w satysfakcjonującym oboje partnerów pożyciu jest współgranie zarówno aspektu fizycznego i psychicznego. Nierozwiązane konflikty między partnerami, niedomówienia, brak zaufania, czy wstyd będą barierą w osiągnięciu satysfakcji seksualnej. Budowanie ciepłej i intymnej relacji opartej na empatii, tolerancji i akceptacji partnera, wymaga czasu i zaangażowania.
Zarówno w rozwiązaniu problemów, jak i w odnalezieniu utraconej satysfakcji, poprzez zrozumienie (zarówno swoich, jak i partnera) uczuć, potrzeb, ale również obaw i problemów, pomoże terapia prowadzona przez psychologa seksuologa.
Więcej na ten temat: Seksuolog Warszawa